Emočně náročné propouštění pohledem psychologů

Propouštění je přirozená a nevyhnutelná součást života zaměstnance. To je ten racionální pohled. A pak je tu také plno překvapení, ukřivdění, zmatení, obav, bezradnosti… na všech stranách. Lidí, kteří firmu opouštějí. Zaměstnanců, kteří zůstávají. A také HR a manažerů, kteří si v takové chvíli nasazují diplomaticky a emočně náročnou masku toho, kdo propouští. Přečtěte si základní doporučení psychologů a psychoterapeutů, jak ošetřit emoce a nálady spojené s propouštěním, aby neutrpělo psychické zdraví zaměstnanců ani firemní kultura.

Propouštění. Výpověď. Společná dohoda

Je jedno, jak to nazvete. Na konci je vždycky člověk, jehož sebevědomí a sebehodnota dostanou kvůli výpovědi pořádnou ránu. Někdo musí změnit životní standard, někomu se naruší vztahy. Strach z budoucnosti a nečekaná změna mohou u lidí spustit škálu nepříjemných emocí a reakcí: Slovní útoky na manažera, pomlouvání, odchod bez rozloučení, hádky, rozhodnutí zaměstnavatele poškodit…

Ve chvílích prudkých emocí reagujte jako vyzrálý rodič: 

Uznejte emoce a nechte je projevit.

„Nejsem ve tvé situaci, ale uznávám, že je to teď velmi těžké.” 

Zároveň se snažte co nejdříve chování a smýšlení směřovat do konstruktivní roviny.

„Vím, že je na to ještě brzy, ale i když je to právě teď hodně zlé, jednou to přejde. Chtěla bys se mnou probrat, jakou pomoc ti firma nabízí?” 

Nabídněte pomoc a převeďte pozornost jinam.

„Jestli chceš, můžeme si promluvit a ujasnit si, jestli se ti hlavou honí nějaké otázky nebo obavy.” 

Samozřejmě se také může stát, že někomu se výpovědí život změní k lepšímu. Vnější podnět nastartuje odkládané rozhodnutí změnit práci nebo najít více času na sebe a rodinu. To se ale zpravidla neděje všem a určitě ne hned. 

Pozornost dovnitř i ven

„Nečekejte, že v době hromadného propouštění si zaměstnanci začnou říkat o podporu, nebo sdělovat, co jim běží hlavou,” říká psycholožka a psychoterapeutka Martina Mikesková, garantka Soulmio poradny. Nikdo nechce upozornit na své momentálně nižší pracovní tempo, odporovat šéfovi nebo připomínat, že jeho školou povinné dítě bývá nemocné. 

To ale neznamená, že stávající zaměstnanci nepotřebují vaši podporu. Právě naopak. Víc než kdy jindy se vyplatí věnovat pozornost psychické pohodě a bezpečí na pracovišti. Jak začít? 

Nepřecházejte propouštění jen tak, zvláště když odchází více lidí. Informujte firmu o tom, co se kolem většího propouštění děje. Na úrovni týmu to platí u každého, i jednotlivého, propouštění. 

  • Co se stalo? Transparentně popište, proč k propuštění došlo. 
  • Uklidněte. Adresujte otázku, zda se chystá další propouštění.
  • Připomeňte jistoty. Ukažte, co v týmu a ve firmě zůstává stejné a na co se mohou zaměstnanci spolehnout. 

Manažeři a HR: A jak je vám?

Měl jsem… Mohl jsem… Co kdybychom ještě zkusili…? Jako manažer jste v náročné situaci: Spolu/rozhodujete o propouštění kolegů. Trháte vazby, které si vytvořili s dalšími členy týmu. Uvádíte je do životní situace, která dává obrovsky zabrat vlastní hodnotě, osobním vztahům i rodinnému rozpočtu. V takové roli je snadné podlehnout výčitkám, že jste mohli a měli udělat něco víc a lépe. 

Psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Donáthová, garantka Soulmio poradny, doporučuje být k sobě shovívaví:

„Důležité je, abyste si mohli říct: V rámci situace jsem jednal/a slušně, citlivě, profesionálně. To stačí.”

Doporučuje také, abyste se sami sebe pravidelně ptali, jak vám je. Je očekávatelné, že u sebe zpozorujete mrzutost, zahlcení, zmatek, únavu, podráždění nebo vztek. Důležité ale je všímat si i pozitivních emocí. I ve vypjatém období je v pořádku zažívat radost, úlevu, legraci, zájem, nadšení nebo lásku.