Jak si skutečně užít dovolenou a vypnout

Máte pocit, že je dovolená ztráta času a že víkendy jsou dostačující pro načerpání nové energie a sil po pracovním týdnu? Ne tak docela. Vzít si dovolenou, na které skutečně vypnete, je pro vaše duševní zdraví stejně důležité, jako možnost realizovat se ve své práci. 

Dovolte si mít dovolenou

Dovolená je důležitá pro celkovou regeneraci těla i duše. Při práci často dochází k hromadění stresu a napětí, které v horších případech mohou vést až k vyhoření. Čas strávený mimo pracovní prostředí nám pomáhá nabrat novou energii do práce a načerpat kreativitu. Při návratu z dovolené máme svěží mysl a jsme schopni k efektivnější práci, což také přispívá ke zvýšení motivace, která snižuje riziko syndromu vyhoření.

Dovolená nám tak poskytuje možnost odpočinku, snižuje stres a zlepšuje celkovou pohodu. Navíc je to skvělá příležitost, jak zároveň strávit čas s rodinou a blízkými, na které během pracovního týdne nemáte tolik času.

Jak si naplánovat dovolenou? 

Jakmile začnete plánovat dovolenou, zamyslete se nad tím, od čeho si právě teď potřebujete nejvíc odpočinout. Je důležité si uvědomit, že dovolená má být místem odpočinku, kde věci plynou jinak, než jsme zvyklí. Ať už v případě, že zvolíte aktivní dovolenou plnou adrenalinových zážitků, kdy se musíte soustředit na konkrétní moment, nebo naopak skutečně odpočinkovou a relaxační dovolenou, kdy největší výkonem může být příchod na pláž a rozložení slunečníku. Obě situace zažíváte v jiném prostředí a nutí vás vybočit ze zajetého stereotypu.

Naše mysl opravdu nemá vypínač. 

Ne, naše mysl skutečně nemá vypínač. Proto může být leckdy obtížné se do dovolenkového nastavení naladit. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají neustálou potřebu kontrolovat e-maily, smsky nebo zprávy na sociálních sítích, nemusí být snadné vaši mysl a tok myšlenek uklidnit. Potřeba kontrolovat vás nutí neustále zpracovávat nepřeberné množství informací.

Balanc mezi plánem a flexibilitou

Milujete mít všechno do detailu naplánované a děsí vás představa, že byste neměli připravený seznam věcí a míst, které chcete vidět? Plánujte dostatečně dopředu. Pokud jste naopak typ člověka, kterého detailní program dovolené stresuje už teď, není od věci zařídit si nezbytně důležité věci pro hladký odjezd a po zbytek dovolené se nechat unášet dovolenkovým flow.

Plán dovolené v předstihu, protože:

 • se můžete déle těšit 
 • delší časový odstup umožní, abyste plánovali s větším nadhledem
 • odjedete v klidu
 • stihnete vše potřebné zajistit

Flexibilní kostra dovolené bez plánu na minuty, protože:

 • si dovolíte více odpočívat
 • dovolená nevypadá jako pouhý přesun běžných pracovních rituálů na jiné místo
 • získáte prostor prožívat zážitky, které přijdou nečekaně

Jak naplánovat dovolenou v práci

Příprava na dovolenou se dotýká i vašeho pracovního prostředí, vašich kolegů i obchodních partnerů. Nezapomeňte na to nejdůležitější, ať můžete odjet s klidnou hlavou. Pojďme si udělat malý seznam:

 • Plánujte s dostatečným předstihem. Dostatek času na zajištění hladkého chodu během vaší nepřítomnosti vám dodá pocit klidu a jistoty.
 • Vyberte si vhodný termín. Zvažte, kdy je pro vás nejlepší vzít si dovolenou, abyste dokázali skutečně vypnout. Mějte na paměti pracovní vytížení ve vaší firmě a zkuste vytipovat období, kdy je méně rušno a vaše absence nebude problém.
 • Otevřeně si promluvte o svém záměru vzít si dovolenou se svým nadřízeným. Sdělte mu plánovaný termín, délku dovolené a ideálně také plán zástupu po dobu, co budete na dovolené. 
 • Dejte vědět vašim kolegům s dostatečný předstihem, kdy nebudete k dispozici.
 • Zajistěte, aby vaše práce a váš záskok byl před odchodem dobře zorganizovaný. Dokončete důležité úkoly, vytvořte si přehled o své práci a vysvětlete svým kolegům, co mají dělat v případě nouze nebo nejasností.
 • Zkuste se vyhnout větě "... ale kdyby náhodou, jsem samozřejmě na příjmu"

V práci máte záskok zajištěný, šéf o vašem volnu ví, vaši kolegové také, ale vaše hlava pořád jede na plný plyn a ne se přepnout do režimu "dovolená". Zkuste jí trošku pomoct.

Tip na dovolenkovou hru

 1. Napište si ve skupině na papír několik svých přání, zájmů nebo aktivit, které byste každý chtěli zažít nebo vyzkoušet.
 2. Svá přání pečlivě promíchejte s ostatními a několik z nich náhodně vylosujte.
 3. Pak je nahlas přečtěte ostatním a zkuste společně vymyslet, jak byste mohli danou aktivitu zařadit do programu společné dovolené.

Až se z dovolené vrátíte, odpočinutí a zrelaxovaní, zkuste si zachovat dovolenkovou lehkost ještě pár dní po návratu domů. Vracejte se ke vzpomínkám, momentům a situací, které jste zažili, a možná se vám podaří část uvolněné atmosféry přenést i do vašeho běžného života.
 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s fyzioterapeutkou a psycholožkou, Zuzanou Donáthovou
Její specializací je především psychologické poradenství v psychosomatické oblasti.


Zaujalo vás téma dovolených?
Prozkoumejte další témata, kterým se v Soulmio věnujeme.