Kritika ani chvála nerozvíjí. Zpětná vazba ano. Kristýna Cetkovská radí, jak ji dávat a přijímat

Správně načasovaná a formulovaná zpětná vazba nám pomáhá se posouvat vpřed, rozvíjet se a zlepšovat. A to v pracovním i osobním životě. Co si ale pod pojmem “zpětná vazba” představit? Jak a komu ji dávat? A jak se ji naučit přijímat? Firemní psycholožka Kristýna Cetkovská v uplynulém livestreamu prozradila, jak umění zpětné vazby ovládnout a zařadit do pracovního i osobního života.

Kristýna Cetkovská

Kristýna je psycholožka, koučka a v neposlední řadě studentka doktorského studia Psychologie na Univerzitě Karlově. Jejím polem působnosti je pracovní a firemní prostředí, ve kterém se věnuje rozvoji a angažovanosti zaměstnanců. Její snahy a aktivity směřují k tomu, aby se v práci lidé mohli cítit lépe a snadněji se rozvíjet. Na výzkumné úrovni se pak věnuje tématu duševního zdraví zaměstnanců společně s faktory, které ho mohou dlouhodobě posilovat. Smysluplně tak propojuje svou praktickou a teoretickou oblast.

Zpětná vazba podporuje angažovanost, motivaci, produktivitu i psychologické bezpečí

Kristýna Cetkovská vysvětluje, proč je zpětná vazba v pracovním životě tak důležitá. “Zpětná vazba podporuje pracovní angažovanost a motivaci. Podle teorie motivace Daniela Pinka ovlivňují angažovanost tři faktory - autonomie, smysluplnost a mistrovství. A právě zpětná vazba nám pomáhá se zlepšovat.”

Až 80 % zaměstnanců, kteří dostávají zpětnou vazbu, jsou do své práce plně angažovaní. A týmy, které pravidelně dostávají zpětnou vazbu od svého manažera, vykazují 12,5x větší produktivitu.

Kromě produktivity a angažovanosti podporuje zpětná vazba také psychologické bezpečí v týmu. “Když je normální a v pohodě se bavit o tom, komu co jde a kde je prostor pro zlepšení, mohou se členové týmu rozvíjet. Vědí, co se od nich očekává, upevňují se vzájemné vztahy i spolupráce. A tím roste i motivace,” doplňuje.

Typy zpětné vazby:

  • Pozitivní: Přináší uznání toho, co daný člověk udělal dobře.
  • Rozvojová: Koriguje chování, které v pracovním prostředí není žádoucí.

Zpětná vazba jde na všechny strany, na všechny úrovně. Ale vždy musí být objektivní.

Kritika osobnostních rysů, které nijak neovlivňují pracovní výkony, přehnaná chvála ani přílišná neobjektivní kritika zpětnou vazbou nejsou. Správná zpětná vazba je založena na subjektivním pozorování, ale musí být objektivně popsaná.

Jak dát a přijmout zpětnou vazbu?

Zpětná vazba nás posouvá vpřed. To ale neznamená, že je příjemná. “Jako první většinou nastoupí šok. Pak přichází vztek, popření a až pak může následovat přijetí. U každého ten proces trvá jinak dlouho a je důležité umět správně zareagovat,” popisuje Kristýna Cetkovská proces přijímání zpětné vazby. Zdůrazňuje důležitost zpracování vlastních emocí a zpětné vyhodnocení a dává konkrétní tipy, jak se v emočně náročných situacích zachovat. 

Kristýna dále vysvětluje, co nám brání zpětnou vazbu dávat a jak konstruktivní zpětná vazba vypadá - kde, kdy a co vlastně ve zpětné vazbě říkat. A představuje model EEC - pomocníka při konstruování efektivní zpětné vazby.

Záznamy livestreamů najdete společně s dalšími zajímavými články, meditacemi, testy a vzdělávacími materiály na platformě MySoulmio. Zjistěte, co všechno Soulmio online program péče o duševní zdraví pro firmy nabízí a jak může být oporou právě vaší firmě.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Disciplína je nejzákladnější krok ke spokojenému životu i úspěchu. Honza Klusoň, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK

Co dělá Honza Klusoň, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK pro své psychické a fyzické zdraví? Co ho naučily psychoterapie a tvrdé basketbalové tréninky? Proč se zajímá o longevity a jak se vyrovnává se strachem?

Toxické vztahy v práci: Proč se může hodit mít ve firmě psychopata?

Interakce na pracovišti, které negativně ovlivňují emocionální a psychickou pohodu zúčastněných označujeme za toxické. Často za nimi stojí konkrétní typy osobností. V uplynulém livestreamu je představil kouč a psychoterapeut Milan Pavlíček a prozradil také jak je poznat, jak s nimi vycházet a kdy se je hodí ve firmě mít.

Motivace na dálku: Klíčové strategie budování engagementu remote týmů

Doby osobních schůzek a klábosení v kuchyňce jsou pro velkou část zaměstnanců vzdálenou vzpomínkou. Osobní meetingy nahradil ZOOM a sdílení drbů se přeneslo do chatů. Náladu v týmu už nejde tak snadno číst a v mnoha remote a smíšených týmech klesá engagement. Jak v takovém prostředí budovat firemní kulturu a engagement? Jde to vůbec?