Pokud se na konferenci o svém tématu dozvíte nové věci, nejste TOP. Filip Dřímalka, autor Budoucnosti nepráce

Expert na digitální inovace, zakladatel řady digitálních projektů a autor bestselleru Budoucnost nepráce Filip Dřímalka se v talkshow Ups&Downs rozpovídal nejen o AI, ale i o duševním zdraví, motivaci a seberozvoji. Proč nemá dlouhodobé vize? Jak sám sebe motivuje? Přečtěte si postřehy z rozhovoru nebo si ho rovnou pusťte ze záznamu.
Ups&Downs jsou rozhovory, které vede Simona Zábržová, CEO Soulmio, s dalšími CEOs, kteří ji inspirují. Kromě Filipa Dřímalky vyzpovídala také Honzu Klusoně, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK, Sentu Čermákovou, CEO Czechitas nebo Lukáše Sedláčka, CEO ELAI.

Filip Dřímalka

Expert na digitální inovace & Autor bestselleru Budoucnost nepráce

Založil projekty Digiskills, Digitask a Digi Challenge, které rozvíjejí nové dovednosti u stovek firem a desítek tisíc lidí v Česku i v zahraničí. Je autorem mnoha inovací, které dnes slouží jako základ vzdělávacích a rozvojových programů ve významných českých firmách. Napsal první českou knihu o digitální transformaci HOT - Jak uspět v digitálním světě (Melvil Publishing, 2017 a bestselller Budoucnost nepráce (NoWork.ai, 2023), který pojednává o budoucnosti práce v době umělé inteligence. Filip je vítězem LIGS Awards za inovativní projekty v oblasti vzdělávání dospělých a je vyhledávaným řečníkem na konferencích, včetně prestižních akcí jako TEDx.

SUPERPOWERING people with AI: Cokoliv tě napadne, že chceš udělat, tak to díky AI udělat můžeš.

Zabývá se digitálními inovacemi, pomáhá lidem zavádět a využívat technologie. A sám AI využívá dennodenně - ať už při tvorbě prezentací, zaznamenávání nových nápadů nebo řešení problémů: “Mikroaplikace využívám víceméně na cokoliv, co dělám.”

“AI dokáže být velmi trpělivý, podporující a motivující učitel. Pomůže mi nejen najít informaci, ale pomůže mi i vyřešit konkrétní problém a poradit - ať už potřebuju vytvořit kód nebo text do prezentace. Najednou na to nejsem sám. Najednou mám k dispozici několik expertů a asistentů najednou,” vysvětluje Filip Dřímalka svůj pohled na roli AI v každodenním životě i seberozvoji.

Téma mentálního zdraví bude v době AI ještě důležitější.

“Lidé mají jednak FOMO, ale přidávají se i obavy, že nebudou moci dělat práci, která je živí nebo baví. A pro perfekcionisty to může být nástrojem sebedestrukce - kdy tu věc v AI donekonečna ladí,” vyjadřuje se k tématu nástrah AI a vlivu na duševní pohodu.

Pokud to zvládne AI, tak to dělám vždycky s AI.

“Když potřebuju jednoduchou věc, je pro mě snadnější to zadat AI a udělat teď hned. A na velké projekty, kde musím spolupracovat s lidmi, vybírám lidi, kteří jsou dobří, koučovatelní a v pohodě.

Když nepracuje s AI, ale se skutečnými lidmi, potřebuje, aby ho to bavilo: “S lidmi mě baví ten proces. Můžeme se u toho dohadovat, ale když ten kreativní proces vede k nějakému dobrému výsledku a já vím, že mě ta spolupráce obohatí něčím, co já bych neudělal tak dobře, tak mě to baví i s lidmi.”

Když nemám motivaci, pomáhá mi dát si deadline nebo se hecnout.

Kdy ve své práci ztrácí motivaci? A jak to řeší? “V momentě, kdy dělám na věcech, které jsme už podle mě měli dávno mít vyřešený jinak. Nebaví mě řešit dokola detaily, které jsme už dávno mohli rozseknout. Nebaví mě dělat na věcech, který vím, že nemají dopad. Tam ztrácím motivaci - pomáhá mi dávat si deadline nebo se hecnout a dodělat to za extrémně krátký čas. S AI jde první verze všeho udělat za hodinu. Někdy mi funguje, když si na sebe udělám bič.”

Přemýšlím krátkodobě.

“Dlouhodobé cíle nemám. Zajímá mě vždycky jen dalších pár měsíců - na jakých projektech budeme pracovat, co budeme dělat. Zajímá mě dělat dobrý projekty a nejvíc mě baví a motivuje, když z nápadu uděláme něco hmatatelného.”

Pokud máte téma, sledujete ho a jdete na konferenci, kde se dozvíte nový věci, tak v tom tématu nejste TOP.

….

Podívejte se na celý záznam livestreamu a mimo jiné se ještě dozvíte:

  • jak pracuje se svojí mentorkou
  • co mu funguje na digitální produktivitu
  • jak se naučil pracovat se svým vztekem - a vy můžete také
  • proč pracuje jen na jaře a na podzim
  • jak v pracovním a osobním životě aplikuje kulturu brutálního a upřímného feedbacku
  • podle čeho se rozhoduje