Z kulatého stolu: Jak se změnila role manažera?
17. září 2022
Nepřehledný svět, nové nároky
Aktuální požadavky na koncepční a osobnostní dovednosti manažerů silně ovlivňuje nejasné nastavení dnešního světa, který se často popisuje zkratkou VUCA:
Volatility - proměnlivost. Dynamické, rychlé, náhlé změny jsou na denním pořádku.
Uncertainty - nejistota. Je obtížné předvídat, co se stane.
Complexity - složitost. Velká propojenost neumožňuje jednoduchá řešení.
Ambiguity - nejednoznačnost. Fakta mohou mít různé „správné” interpretace.
Na toto nové uspořádání reagují úspěšné firmy v mnoha odvětvích například tím, že: přechází na agilní řízení, hledají nové formy sebeřídících týmů a experimentují s nehierarchickými způsoby vedení.
Firmám nové nastavení umožňuje snazší přizpůsobení těžko předvídatelným podmínkám, mezi které patří smíšené, samo-organizované týmy, kratší plánovací období a rozdělování práce, nebo požadavky na mnohem širší záběr zaměstnanců - tzv. univerzálních specialistů. A v takovém prostředí se významně mění a vyvíjí i manažerská role.
Trendy, které ovlivňují roli manažerů
“Zažíváme extrémní požadavky na empatii, soucit a lidskost v době, kdy není prostor pro kompromisy ve výsledcích.”
Právě tahle věta ve zkratce vystihuje hlavní nároky na současné manažery: Rychle naskakovat na trendy v digitálním světě a efektivně online prostředí používat v práci. Být lidskou spojkou svému týmu a dbát, aby se lidé i nadále potkávali naživo, budovali vztahy a lidskou kulturu firmy, pro kterou pracují.
Výběr z trendů a statistik, které utvářejí očekávání lidí a firem od manažerů:
- 90 % kancelářské pracovní síly bude v příštích letech pracovat hybridně.
- Více než 70 % vztahů mezi manažerem a zaměstnancem bude na dálku. Asynchronní spolupráce ale vyžaduje nové nastavení vztahů a principů komunikace na dálku.
- Kvůli hybridní práci a práci na dálku se mění vztahy a firemní kultura.
- Technologie pro řízení zaměstnanců přeberou většinu (69 %) manažerské práce. Řízení projektů, organizace času (včetně plánování produktivní času a času na odpočinek) do značné míry převezmou digitální nástroje. O to víc práce zbyde na manažery v oblasti pěstování vztahů.
- 64 % manažerů se domnívá, že zaměstnanci pracující z kanceláře jsou výkonnější než zaměstnanci v režimu remote. Tato domněnka se zároveň často silně odráží i v přístupu k odměňování - ve prospěch lidí pracujících z kanceláře.
- Časová flexibilita práce se z benefitu stane běžnou pracovní podmínkou.
- Podpora a destigmatizace duševního zdraví je novou normou.
Není nutné, aby se z manažerů najednou stali psychoterapeuti se specializací na vztahy. Jistě ale pomůže poznat, že kolegové potřebují psychickou podporu a nasměrování k péči o vlastní zdraví.
Klíčové vlastnosti ideálního manažera nebo manažerky
- Zná sám/a sebe - je si vědom/a, v čem je silný/á a jaké vlastnosti/dovednosti mu/jí chybí. Nesnaží se být supermanem nebo superženou. Staví tým, který je složen z různých osobností, které se doplňují.
- Je autentický/á. Říká to, co si myslí. Dělá to, co říká.
- Dává prostor ostatním lidem - naslouchá … tedy mlčí a vnímá, ujišťuje se, že rozumí správně, podporuje kolegy v samostatnosti, v přemýšlení. Umí jim nasvítit jejich talenty a také umí pracovat s jejich slabinami.
- Vytváří prostředí, ve kterém je povoleno být sám sebou. Být člověkem. Ptát se. Mít jiný názor.
- Zajímá se o lidi. Vnímá je jako lidské bytosti s jejich kontextem nikoli jako stroje na plnění KPI.
- Umí vytyčit hranice (týmové, lidské, ….). Umí oceňovat i kritizovat. A ano, občas je nutné říct, kterou cestou nejdeme nebo co v našem týmu děláme nebo neděláme.
- Umí rozlišit, kdy a jakou pomoc jeho lidé potřebují. Ne každý je zrozen pro samostatnost a ne každý jí je v každém momentu schopen.
- Má vizi. Nebo cíle. Jakékoli slovo, které vyjadřuje myšlenku do budoucna -jak má jeho/její firma nebo tým vypadat nebo fungovat v budoucnu a je schopen to předat a nadchnout lidi kolem sebe.
Jaká je role HR v roce 2022?
HR oddělení vždy bylo a bude přímým partnerem manažerů v práci s lidmi a v očích mnoha manažerů přísluší HR práce s lidmi dokonce výhradně. Výkonné role manažerů se zároveň posouvají blíž k roli strážce týmového psychologického bezpečí a podporovatele spolutvorby.
Co role HR v současné době zahrnuje:
- Zjišťování potřeb zaměstnanců. Digitálně, jak s exaktně měřitelnými daty, tak empaticky, s rozhovory a přímou zkušeností i kontaktem se zaměstnanci.
- Nastavení nových kompetencí a práce manažera. Redefinice manažera spíše jako zastřešovatele týmu a lidského prvku, než jen dodavatele výsledků.
- Přenastavení role z exekuce do strategie.
- Vytváření prostředí psychologického bezpečí ve firmě. Podporování budování vztahů.
- Nositel firemní kultury a lidství.
7 tipů na péči o sebe od Simony Zábržové, CEO Soulmio
Ve firmách dochází k podpoře a destigmatizaci duševního zdraví. Zároveň manažeři mají v týmu i na dálku udržovat lidskost, pěstovat vztahy a odhadnout, když kolegové potřebují psychicky podpořit. Je proto důležité, aby nejdříve dbali na své osobní zdraví. Tím mohou jít ostatním příkladem a zároveň dbát na vlastní prevenci vyhoření a dopadů dlouhodobého stresu.
Simona Zábržová, CEO Soulmio sdílela, osobní tipy na péči o psychickou rovnováhu :
- Poznávám a hlídám si své hranice. Jde o dlouhodobou postupnou práci. Hlídejte se, i když si myslíte, že už si hranice nastavit umíte.
- Investuji svou energii pouze do situací, které se dají změnit.
- Chovám se tak, jak chci, aby se chovali ostatní. Pokud jsem pro ostatní vzorem, budou se přirozeně chovat stejně.
- Ego vs. skutečné a reálné cíle. Ptám se sama sebe, zda svá rozhodnutí činím, protože je chci udělat (jednám z pozice lásky) nebo mě do nich někdo tlačí (jednám z pozice strachu)?
- Odpočinek je čas, kdy pracuji sama na sobě. Volný čas je vkladem do mé energie, uvážených rozhodnutí nebo znalostí a dovedností.
- Respektuji své maximum a maximum ostatních. Nezapomínám si své maximum připomínat a nepřekračuji jej. Respektují, že lidé kolem mě můžou postupovat rychleji nebo pomaleji, než jak to mám já.
Těšíme se na vás u dalšího kulatého stolu. Pro konkrétní termín sledujte náš Linkedin.
Pokud i ve vaší firmě zvažujete, jak efektivně podpořit manažery nebo všechny zaměstnance v péči o duševní zdraví, ozvěte se nám. Rádi vám představíme ucelený online program podpory psychického zdraví, navrhneme dílčí konzultaci nebo webinář s psychology a kouči.
Použité zdroje:
Gartner’s 2020 ReimagineHR Employee Survey
Harvard Business Review ( Mark Mortensen & Heidi. K. Gardner)
Work trends by Gartner, duben 2021
2021 Mental Health Report Card from Lighthouse Research & Advisory and LifeSpeak
Schneider D, Harknett K. Consequences of Routine Work-Schedule Instability for Worker Health and Well-Being. Am Sociol Rev. 2019