Jsem bojovník za pravdu a správné věci. Kateřina Kadlecová, CEO USSPA

V sérii Ups&Downs si Simona Zábržová tentokrát povídala s Kateřinou Kadlecovou, CEO českého lídra v oblasti výroby luxusních vířivek USSPA. O zodpovědnosti, sbírání zkušeností, roli rodiny, sebemotivaci i moderních technologiích.
Ups&Downs jsou rozhovory, které vede Simona Zábržová, CEO Soulmio, s dalšími CEOs, kteří ji inspirují. Kromě kateřiny Kadlecové, CEU USSPA vyzpovídala také Honzu Klusoně, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK, Sentu Čermákovou, CEO Czechitas nebo Lukáše Sedláčka, CEO ELAI.

Kateřina Kadlecová

CEO společnosti USSPA

USSPA byla první firmou svého typu v ČR a dnes je i největší společností v oboru. Firma, založená v roce 1995, je známá nejen svou kvalitou a designem, ale také technologickými inovacemi, které udávají směr v celosvětovém měřítku. Pod vedením Kateřiny si společnost vydobyla prestižní postavení a neustále roste, přičemž zůstává věrná českým kořenům a hodnotám.

Kateřina se také angažuje jako členka iniciativy Druhá ekonomická transformace, kterou podepsalo několik desítek předních českých byznysmenů a má za cíl nastartovat českou ekonomiku a společenské změny.

“Mám štěstí, že na to nejsem sama. Firmu vedeme společně s manželem a dokážeme společně věci probrat a podpořit se,” říká hned na úvod Kateřina Kadlecová, CEO USSPA. O rodině se během rozhovoru zmíní mnohokrát a zdůrazňuje její důležitost nejen ve svém osobním, ale i pracovním životě.

“Firma odráží naše zkušenosti i to, kam se sami posouváme. Jako rodina žijeme s firmou provázaně, ale jakožto druhá generace věci stavíme tak, aby firma nezávisela jenom na nás. Z firmy jsme vytvořili do značné míry samostatně fungující organismus. Firma se tak rozvíjí nejen s námi, ale společně s každým, kdo tomu dává, co tomu dát má. Naším cílem je, aby lidé uvnitř firmy chápali, že jsou součástí i jejího rozvoje. Všichni jsou spolutvůrci, nikoliv pasivními přijímači - komunikací a vnitřní kulturou počínaje.” 

A vysvětluje, jak to funguje v praxi: Všichni dostávají prostor a mají možnost se uplatnit i nad rámec své agendy. Jsou vyslyšeni, když přicházejí s nápady. A dostávají zodpovědnost, což je nejdůležitější. Nejvíc prostoru mají v tomto ohledu lidé v managementu, ale není to pro každého - někdo to má rád nalajnované nebo se rád schová za zbytek. Nést zodpovědnost a jít dopředu, i když se nedaří - to je největší síto.

Dělat dobře svoji práci. Nechat si pomoct, když potřebuju. Pokud mám nápad, tak s ním přijít. A pak si za ním stát a nést tu zodpovědnost.

“Zásadní je, že člověk musí znát svoji roli. Musí vědět, co je cílem jeho práce. Musí mít správné nástroje a dovednosti a být schopen dosáhnout stanovených cílů. A potřebuje také mít někoho, s kým může vše případně konzultovat. Potřebuje to mít prostě zarámované. Ale hlavně musí odvádět dobrou práci. Základ je chtít a dělat ten svůj díl dobře a ne zkoumat, jestli to ostatní dělají také dobře. Když každý dělá svůj díl práce a důvěřuje těm okolo, tak to pak prostě fungovat bude,” dodává k tématu fungování USSPA.

Firemní hodnoty jsou pro ni spjaté s těmi osobními - rodinnými: ”U nás ve firmě to jsou základní věci, které znějí možná basic, protože se týkají slušného mezilidského chování, ale o to důležitější je, aby s nimi lidé souzněli. Byly pojmenovány odspoda jako průsečík hodnot, které jsou pro lidi důležité, a těch, které u nás opravdu existují. Odvíjí se od rodinného charakteru firmy - i přes její velikost. Naše hodnoty shrnuje nejlépe jedno slovo - OPRAVDOVOST.

Když nepomůžu sobě, nemůžu pomoct ani nikomu jinému.

“Trvalo mi možná dvacet let, než se mi prvně stalo, že se mi nechtělo do práce. Jsem z generace, která strašně moc chtěla a šla za tím. Firmu zakládal táta, ale motala jsem se kolem ní už na vysoké a hned po škole jsem do firmy naskočila. Práce pro mě byla vždy naplňující - a je doteď. Vždy je na ní něco lákavého a i když je to třeba těžký den, tak se pokaždé děje něco, kvůli čemu má cenu ráno vstát a jít tam,” odpovídá na otázku, jak samu sebe motivuje, a dodává: Potřebuju se mít na co těšit.”

“Udržet se v dobré náladě není úplně jednoduché, ale mám to štěstí, že to náročné můžu rovnou ze sebe ventilovat a sdílet s manželem. Mám navíc i rodiče, se kterými toho hodně probíráme. To je pro mě základ,” odpovídá na otázku, co ji dobíjí a dodává: “Důležité je umět myslet i na sebe. Ale z pozice matky je to náročné. Za ty roky jsem si určitě sáhla na dno a uvědomila jsem si, že pokud já nejsem v pohodě, tak ani moji blízcí nejsou v pohodě - a oni jsou to hlavní, o co mi jde. Když nepomůžu sobě, tak nepomůžu ani nikomu jinému.”

Cesta samotná je naše životní poslání. Zkušenosti jsou nepřenosné - kdybych dostala ve dvaceti do vínku to, co vím teď, neuměla bych s tím zacházet.

Zda někdy využila k péči o duševní pohodu odbornou pomoc, odpovídá: “Kdysi - poměrně brzy po škole, jsem do práce vlétla naplno a narazila jsem na svoje limity, respektive na nevnímání sama sebe. Takže jsem si nechala pomoct a naučila se zacházet sama se sebou. Celkově jsem nastavená tak, že si na vše chci přijít sama, porozumět. Čím dál více přicházím na to, že cesta samotná je právě naše životní poslání. Dostat do vínku ve dvaceti všechno, co vím teď, tak bych s tím neuměla zacházet. Zkušenosti jsou opravdu nepřenosné. Když si to neprožijete, tak to není vaše. Každá zkušenost je navíc specifická tím, kdo ji prožívá.”

Vadí mi, když se z přirozených věcí dělá velká věda.

Jak se staví k moderním technologiím? “Otevřeně. Ale nemám ráda, když se začne dělat něco složitého z toho, co je přirozené. Nepotřebuji, aby mi chytrý prstýnek říkal, jak jsem se vyspala. Podstatné je, jak se skutečně cítím. Po měsíci jsem ho proto odložila. Líbí se mi technologie nápomocné, ne takové, které nás potenciálně zotročují. Nemám ráda, když mě něco začne dirigovat - člověk pak ztratí instinkt a ztratí sám sebe. Ke všemu bychom měli přistupovat s rozumem - odevzdat se technologiím není dobře.”

Jsem bojovník za pravdu a správné věci.

A na otázku, zda a jak využívá AI technologie odpovídá: “AI je široký pojem. Už před deseti lety jsme vyvinuli pro naše spa chytrý rozvaděč s prvky AI a výsledkem je jejich efektivnější a více user-friendly provoz. Jiný příběh je ale generativní AI. Nesedí mi, že nevím, z jakých zdrojů a do jaké míry čerpá. Jsem bojovník za pravdu a správné věci. Vadí mi kopírování, neověřené informace, manipulace. A tak mám v tomto ohledu s Gen AI vnitřní problém.”

Svoboda je také zodpovědnost.

“Je skvělé, že se hodně mluví o longevity, určitě se máme v tomto ohledu kam jako národ posunout. Ohromně důležitá je prevence a také uvědomit si vlastní zodpovědnost za své zdraví. Čekáme, co nám kdo dá, co pro nás kdo nachystá. Ale každý musí začít sám u sebe. Jestli si sám sobě něčím škodím, je to moje volba, ale nemůžu čekat, že mě pak bude zachraňovat systém. Svoboda je také zodpovědnost. Osobní zodpovědnost,” vyjadřuje se k aktuálnímu tématu longevity.