Jak si o Vánocích skutečně odpočinout?

Jako by nestačilo, že je závěr roku náročný pracovně, ale už na nás z obchodů svítí  vánoční dekorace, kolegové se ptají, jestli už kupujete dárky a babičky zjišťují, který ze svátků přijdete na oběd. Nechcete se nechat strhnout, ale i tak už se pomalu začínáte stresovat. Koukáte na rostoucí ceny potravin, přemýšlíte, kdy stihnete vánoční úklid a do toho se pracovní kolotoč točí na plné obrátky. Jak se s předvánočním stresem vypořádat a Vánoce si opravdu užít?

Stres a přehlcení: Předvánoční témata č. 1

Právě v předvánočním období může stres a přehlcení zaskočit i jinak odolné jedince. Když se totiž k pracovnímu stresu přidá i ten předvánoční, má řada z nás zaděláno na průšvih. Proto je právě v tomto období potřeba věnovat své psychice více pozornosti, zachovat klid a nenechat se stresem a přehlcením převálcovat. 

PŘEDVÁNOČNÍ WELLBEING NADÍLKA

Pro klidné svátky a pohodový závěr roku jsme pro vás připravili akční balíčky, které vám pomohou zvládnout přehlcení i předvánoční stres. 

V každém balíčku najdete:

  • onepager, který vám vysvětlí důležité souvislosti
  • úkol, který vám pomůže přenést teorii do praxe
  • 10% slevu na příští livestream nebo záznam vysílání 

Jak se vypořádat s předvánočním stresem?

Najděte si  v práci „mikro-útočiště“

Každé dvě hodiny si vyhraďte (a pokud možno naplánujte do kalendáře) 5 minut, kdy opustíte svůj pracovní prostor a najdete si klidné místo (venku, poblíž okna nebo jinde, kde budete zcela sami). Zaměřte se jednu jedinou věc - pozorování ptáků, stromů, mraků nebo vlastního dechu nebo těla. Myšlenky, které přicházejí, nechte plynout a nevěnujte jim pozornost. 

 

„Stop, Drop, Roll“ pro okamžiky, kdy vás začíná pohlcovat stres

  • Stop: Zastavte to, co děláte.
  • Drop: Uvolněte ramena a čelist. “Skenujte” své tělo od hlavy až po paty - a kdekoliv objevíte napjatý sval, uvolněte ho. Zhluboka dýchejte a protáhněte se. V případě potřeby se postavte a pocit napětí z těla vytřeste.
  • Roll: Pokračujte tím, že se zaměříte na jednu menší úlohu, která je snadno splnitelná - například vyřízení e-mailu nebo rychlá kontrola seznamu úkolů. Tento proces pomáhá „resetovat“ mysl a snižuje stresovou zátěž.
 

Vánoční “nesplněno“ seznam

Udělejte si seznam aktivit a úkolů, které letos vynecháte. Předvánoční úklid, pečení, shánění dárků, “nutnost” navštívit všechny příbuzné jsou jen další povinnosti, které si na svá záda valíte sami (a zbytečně). Skvělým indikátorem, zda něco dělat nebo ne je fakt, jestli vám to dělá radost. Seznam vám bude připomínat, že máte právo si odlehčit.

Na vašem “tohle letos vynechám” seznamu může například být:

  • nepéct víc než dva druhy cukroví 
  • nehrotit předvánoční úklid 
  • nekupovat vánoční ozdoby a dekorace
  • nekupovat dárky jen z pocitu povinnosti
  • nenutit se do návštěv, ze kterých nemáte radost
  • vynechat výzdobu oken
  • vyměnit velké rodinné setkání u vás doma za setkání v restauraci
 

Digitální detox pro klidnější večery

Nastavte si v podvečer pevný čas, kdy vypnete všechna elektronická zařízení (telefon, počítač, televizi). Tento každodenní digitální detox vám pomůže postupně vypnout hlavu, zkrotit pocit přehlcení a vyhnout se nočnímu přemýšlení o práci nebo stresu z nedodělaných úkolů. Raději tento čas věnujte rodině a sami sobě.

Tip: Během pracovní doby si vymezte bloky pro hlubokou práci, během které budete plnit náročnější úkoly. Během tohoto času by vás neměly rušit žádné notifikace ani telefonáty. 

Odložené “ano“

Pokud vás někdo požádá o pomoc nebo zapojení do nějaké aktivity, místo okamžitého „ano“ zkuste říct „myslím, že ano, ozvu se později“. Tento odklad vám dává prostor si rozmyslet, zda daný úkol skutečně zvládnete nebo zda se do aktivity skutečně chcete zapojit. V práci i doma můžete tímto přístupem eliminovat přílišné závazky a vytvořit si větší prostor na to, co je pro vás prioritní.

 

Rekapitulujte s vděčností

Před spaním si najděte tři minuty, kdy se pohodlně posadíte a v duchu zrekapitulujete tři drobnosti, které se během dne podařily nebo vám udělaly radost. Může to být cokoliv – zvládnutá schůzka, úsměv od kolegy, hezké počasí. Zaměření pozornosti na to, co bylo na vašem dni pozitivní vám pomůže zmírnit pocit stresu a přehlcení. 

Zjistěte, jak si o Vánocích skutečně odpočinout

V livestreamu “Jak si o Vánocích skutečně odpočinout” vám firemní psycholožka Kristýna Cetkovská prozradí, co všechno může být o Vánocích zdrojem stresu, kde a jak se stres projevuje a jak se s ním efektivně vypořádat. Představí vám základní techniky pro zvládání stresu podle toho, kde se stres projevuje právě u vás. Vysvětlí vám princip recovery experience, nabídne další tipy, jak se vypořádat s náročným koncem roku v práci a poradí, kdy a jak aplikovat mindfulness jako hlavní zvládací strategii.

Tématem vás provede:

Mgr. et Mgr. Kristýna Cetkovská

Kristýna je psycholožka, koučka a v neposlední řadě studentka doktorského studia Psychologie na Univerzitě Karlově. Jejím polem působnosti je pracovní a firemní prostředí, ve kterém se věnuje rozvoji a angažovanosti zaměstnanců. Její snahy a aktivity směřují k tomu, aby se v práci lidé mohli cítit lépe a snadněji se rozvíjet. Na výzkumné úrovni se pak věnuje tématu duševního zdraví zaměstnanců společně s faktory, které ho mohou dlouhodobě posilovat. Smysluplně tak propojuje svou praktickou a teoretickou oblast.

Co si ze záznamu odnesete:

  • Proč tak snadno podléháme předvánoční honičce.
  • Jak ustát tlak na dokonalost a představy okolí.
  • Jak skloubit rozdílné představy rodiny o správných Vánocích.
  • Jak si najít čas na sebe a užít si Vánoce podle svých představ.

Tip: Záznam livestreamu můžete až do konce roku 2024 získat společně s onepagerem a praktickým úkolem v akčním balíčku "Zajistěte si klidné svátky".

Soulmio podcast

Simona Zábržová a její hosté vás provedou aktuálními tématy nejen z pracovního prostředí. Zajímá vás sebepoznání, longevity, pracovní psychologie, work-life balance nebo třeba recovery experience? Soulmio Talks vám pomohou rozvinout váš plný potenciál a třeba taky najít odpovědi na otázky, které si v těchto tématech kladete.