Předsevzetí: Proč si letos žádná nedávat?

Nový rok je pro mnohé z nás symbolem nového začátku. S představou, že se prvního ledna staneme novým člověkem, nebo alespoň nakročíme tím správným směrem, si dáváme na konci roku velká předsevzetí… A tím spouštíme cyklus, na jehož konci na většinu z nás čeká zklamání a pošramocená sebehodnota. Proč? A jak z toho ven?

Předsevzetí je past na selhání

Jedním z hlavních problémů předsevzetí je, že často vytvářejí nerealistická očekávání. Psycholožka Kelly McGonigal z Stanford University upozorňuje, že mnoho předsevzetí je založeno na vnějším tlaku, nikoliv vnitřní motivaci. A předsevzetí, která si dáte z pocitu povinnosti nebo proto, že “byste měli”, zřídka přinesou trvalý pocit naplnění.

Míra úspěšnosti předsevzetí je dle realizovaných výzkumů mizivá: První dva týdny to jde obvykle jde krásně, ale v únoru už lidé couvají. A v prosinci následujícího roku se většina lidí vrátí tam, kde začala - ne li ještě o další krok zpět. Dle U.S. News & World Report

… 80 % novoročních předsevzetí do února selže.

Studie Richarda Wisemana z Bristolské univerzity, ukázala, že 88 % těch, kteří si dávají novoroční předsevzetí, je nesplní. Z výzkumu Scrantonské univerzity zase vyplývá, že pouze 8 % lidí dosáhne svých novoročních cílů, což znamená, že 92 % předsevzetí selže.

Selhání nás pak může vrhnout do spirály frustrace, zklamání a snížené sebehodnoty.

Nepodléhejte vnějšímu tlaku a toxické pozitivitě

Novoroční předsevzetí také posilují tzv. toxickou pozitivitu – přesvědčení, že musíme být neustále motivovaní, šťastní a produktivní. Tento tlak na sebe může způsobit, že máme pocit selhání, pokud nejsme schopni splnit vysoké standardy, které jsme si sami stanovili.

Podle psychologa Adama Granta může toxická pozitivita vytvářet nezdravé vzorce myšlení, které nás odpojují od našich skutečných emocí a potřeb. Místo toho, abychom se zaměřili na skutečné příčiny naší nespokojenosti, snažíme se pouze dosáhnout cíle, který jsme si stanovili na základě vnějšího tlaku - a ten nás nemusí nutně udělat šťastnými.

Letos lépe: Jak si vydláždit cestu k úspěchu?

Najděte svou vnitřní motivaci.

Jedním z nejdůležitějších aspektů při jakékoliv změně je najít skutečný smysl a vnitřní motivaci. Předsevzetí založená na čistě vědomé snaze se často stávají povinností, kterou nedokážeme dlouhodobě udržet. Věnujte volný čas před koncem roku vnitřní práci - pište si deník, věnujte se meditacím a mindfulness cvičením. Ujasněte si své hodnoty a životní priority - ty vás navedou k VAŠIM cílům, pro jejichž plnění budete mít dostatek vnitřní motivace. 

Nevzdávejte se svých cílů, ale buďte realističtí.

Místo dramatických a často nerealistických předsevzetí odborníci doporučují zaměřit se na drobné, ale trvalé změny. Malé, ale pravidelné kroky mohou přinést velké výsledky. Malé změny snižují stres a posilují naši schopnost změny dlouhodobě udržet.

Chcete zlepšit svou fyzičku? Namísto ambice běhat hodinu denně začněte s pěti minutami. Pět minut denně snadno zvládnete a bude pro vás jednodušší u nich skutečně zůstat. 

Své cíle formulujte pozitivně.

Způsob, jakým svůj cíl popíšete, je velmi důležitý. Zaměříte-li se na to, co chcete do svého života přinést - nikoli na to, čemu se chcete vyhnout -, bude pravděpodobnější, že o to skutečně budete usilovat. Jakýkoli druh vyhýbání spustí inhibiční systémy, zatímco pozitivní cíle spustí motivaci k odměně.

Zaměřte se na proces, nikoliv na cíle.

Mnohem více záleží na našich každodenních návycích a zvyklostech než na dosažení konkrétního cíle. Kniha Atomic Habits od Jamese Cleara ukazuje, že trvalý efekt má právě postupné budování návyků. 

Připravte si seznam svých velkých cílů a plánů. A ke každému z nich napište jednu malou věc, kterou můžete ve svém životě změnit, abyste se k cíli přiblížili. To je nyní váš nový cíl - osvojení si této jedné malé změny. 


Místo toho, abychom si na sebe upletli bič a nastavili sami sobě laťku příliš vysoko, buďme sami k sobě laskaví.

Změna je proces a každý malý krok se počítá. 

Soulmio podcast

Simona Zábržová a její hosté vás provedou aktuálními tématy nejen z pracovního prostředí. Zajímá vás sebepoznání, longevity, pracovní psychologie, work-life balance nebo třeba recovery experience? Soulmio Talks vám pomohou rozvinout váš plný potenciál a třeba taky najít odpovědi na otázky, které si v těchto tématech kladete.