Když se něco pokazí, rád se v tom babrám. To nejzajímavější z rozhovoru s Cyrilem Klepkem, zakladatelem Cyrklu

„Skládám fragmenty a zkouším co funguje,” popisuje svůj přístup k mentální pohodě, životní filozofii a seberozvoji Cyril Klepek, zakladatel inovativního startupu Cyrkl. Vysvětluje, proč se rád ve věcech babrá a jak mu pomáhá sebepozorování.

Ups&Downs jsou rozhovory, které vede Simona Zábržová, CEO Soulmio, s dalšími CEOs, kteří ji inspirují. Kromě Evy Pavlíkové, ředitelky Česko Digital, vyzpovídala Ondřeje Krátkého, CEO Liftago, Honzu Mayera, CEO Heureka Group a Jana Hanuše, CEO Woltair.

Nemám jeden klíč k mentální pohodě.
Pro mě je to kombinace různých věcí a přístupů.

Udržování mentální pohody spočívá pro Cyrila Klepka ve všestrannosti a činnostech, které život balancují - od sportu, přes filozofii, přes občasný mejdan až po samotu v lese. 

“Mám takové tři pilíře, jako vrstvy cibule:

  • vnitřní vrstva jsem já sám - moje psyché, duchovno, fyzično.
  • Tři oblasti, které se snažím propojovat v další vrstvě je rodina - moje žena, můj syn a další věci externího charakteru.
  • Ve třetí vrstvě je takový ikigai koncept. Dělat něco, co má smysl, je hodně nabíjející, i když je práce třeba hodně náročná.”

Akce si vybírám.

Spoustu věcí jsem si uvědomil, že dlouhodobě nechci dělat, tak jsem je dělat přestal,” odpovídá Klepek na otázku, zda se musí někdy do něčeho nutit. “Třeba jsem jeden čas obrážel každou akci a konferenci, ale pak jsem si řekl, že budu chodit jen na akce, kde mluvím a pak jen na TOP zajímavý, protože toho je prostě hrozně moc.”

 

A jak se dopracoval k tomu, že si uvědomil, že nemusí být všude? “Ráno si říkám mantru, co se mi líbilo z toho předchozího dne, z čeho jsem měl radost. A když tam ty konference nejsou, tak si říkám, proč tam vlastně chodím. Ono to tam přirozeně zapadne, když nad tím člověk přemýšlí.”

O první hodině ze dne vůbec nepřemýšlím.
Jedu na autopilota.

“Ráno vstanu a vím, že dám rychlojógu, sto kliků, horkou vodu s citronem, teplou snídani - prostě jedu na autopilota, vůbec u toho nepřemýšlím. To je ta první hodina - podpořil jsem tělo, podpořil jsem mysl a je to úplná automatika. A ta automatika funguje celkem dobře.”

Pracovat 12 hodin denně je paradoxně docela jednoduchý.
Chtěl bych se umět nudit.

“Nejjednodušší je pořád jet dál, ale umět se zastavit je náročný. Výborný je chodit sám - když člověk někam jde a musí se zamyslet. Třeba na běžkách být 5 hodin o samotě. Mít tu exkluzivitu toho, že je zaplněná jen 5% kapacita mozku a zbytek nechat bloumat - nudit se vlastně,” odpovídá na otázku, jak se zpomaluje a zastavuje. Hned ale dodává: “Nudit se jsem se ještě nenaučil - není mi to vlastní, ale to bych fakt chtěl. Já bych se fakt chtěl nudit.”

Sebepozorování a vyhodnocování mi pomáhá pochopit sebe a svoje slabosti.

Sebepozorování v náročných situacích mu pomáhá v nadhledu, lepšímu pochopení situací a sebepoznání. Při propouštění, během důležitého meetingu nebo třeba během předávání CEO žezla, když se na 3 měsíce vzdálil od firmy a říkal si, že nechá na týmu, s čím se na něj bude obracet. “Týden se nikdo neozval. Druhý týden se nikdo neozval. Teď to ego ve mě úplně hořelo. A bylo to zajímavý sebepozorování. Co chce dělat ego. A co je potřeba pro tu firmu. To jsou často jiný věci.”

Nebojí se dát sám sebe do extrémní pozice a “rozrejpat” třeba vlastní leadership formou masivních dotazníků mezi zaměstnanci. “Rád jedu dopředu, ale když se něco pokazí, tak se v tom babrám, protože mi to přijde zajímavý pro sebeučení se.”

Skládám fragmenty a zkouším, co funguje.

Inspiraci hledá v různých zdrojích a skládá si fragmenty do svého vlastního celku a zkouší, co mu funguje a co ne. Kombinuje fragmenty a přístupy různých lidí, moudra z knih, rady mentorů a informace z různých okruhů, ale zdůrazňuje: “Spoustu věcí si člověk musí prožít. Znalost a zkušenost je prostě nepřenositelná.”

Další malé fragmenty Cyrila Klepka:

  • Nemá v ruce mobil po osmé večer a na víkend ho vypíná úplně. 

  • Nemá kromě LinkedIn žádnou sociální síť a nepoužívá žádné appky. 

  • Každý den cvičí jógu a pravidelně sportuje.

  • Přečte 35 knížek za rok.

  • V posledním roce propadl zen buddhismu. 

  • Rád mění kulturní prostředí a cestováním za odlišnými kulturami by chtěl strávit jeden kvartál roku.

  • Myslí si, že bychom se jako společnost měli vrátit k přirozeným věcem a jednoduššímu životu. 

Cyril Klepek, Founder & CEO Cyrkl 

Je zakladatelem a CEO Cyrkl, mezinárodní technologické a poradenské společnosti se specializací na cirkulární odpadové hospodářství. Díky pokročilým technologickým řešením pomáhá na největší digitální odpadové platformě v Evropě tisícům společností přetvořit odpad na zdroj. Firmu založil na podzimu roku 2018, dnes už má pobočky na Slovensku, v Polsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku a mezi klienty patří značky jako Ikea nebo Lidl.

Vážné i nevážné rozhovory o tom, jak si v manažerské roli udržet nadhled, zdraví a zdravé vztahy. 

Rozhovory provází Simona Zábržová, CEO Soulmio

Chtěli byste si jeden takový zažít?
Napište nám.

Další inspirativní čtení