Vánoce značka „I-deal”: vytvořte si svátky podle svých představ
5. prosince 2023
Jak se těšíte na Vánoce? Možná byste se i těšili, doma to ale rozhodně na svátky jako z reklamy nevypadá. Patříte totiž do takové normální rodinky, která má k ideálu daleko. Nebo nechtěně trávíte konec roku sami. Uzavřete letos spolu „I-deal”. Dohodu se sebou, jak byste ideální Vánoce chtěli prožít. Někdy je jednodušší říkat, co nechceme, najet na každoroční stereotyp Vánoc ve vaší rodině a pak být nespokojení. Letos si najděte čas a řekněte si, jaké svátky si přejete prožít. Třeba vám k tomu pomůže jedna z našich koučovacích otázek.
Dobrá otázka nad zlato
Někdy to nejcennější, co můžete dostat, je dobrá otázka. Po které vás píchne u srdce. Na kterou v danou chvíli nemáte odpověď. Přitom ve vás zůstane viset a třeba díky ní časem rozseknete, k čemu jste sbírali odvahu měsíce.
Pár takových otázek tu pro vás máme. Třeba mezi nimi najdete i tu svou. Ladili jsme je tak, abyste si díky nim mohli ujasnit, jak chcete prožít svoje Vánoce. Otázky pro vás připravila koučka Nikola Šraibová, která v Soulmio vede webináře pro klienty a zastřešuje koučink pro firmy.
Jaké chci mít Vánoce?
- Co o Vánocích dělám jen proto, že… musím, se to tak dělá, se to ode mě čeká, abych někoho nezklamal/a…
Co z toho chci letos změnit = dělat podle sebe? - S kým se chci vidět? S kým ne?
- Jaký dárek nadělím sobě?
- Jak to chci (můžu, budu) mít s prací?
- Na jakou fyzickou aktivitu (ideálně venku) se těším?
- Jakou sladkou odměnu dopřeju své hlavě a duši?
- Po kom se mi letos bude stýskat?
- Čeho se v souvislosti s Vánocemi obávám?
- Jakou svoji tradici i letos dodržím? Nebo jakou si vytvořím?
- Jak vypadá chvíle, ve které cítím radost? Jak si ji vytvořím?
Sejděte se s tím nejdůležitějším člověkem. Se sebou
Stáhněte si 20 otázek a ponořte se do většího přemýšlení nad svým budoucím já. Třeba objevíte otázku, která vás posune tím správným směrem.
Rodina si přeje, ale já bych radši…
Když si představíte rodinnou návštěvu, jaký pocit vás spíš zaplaví? Radost a těšení, nebo stres a nechuť? Pravděpodobně máte nějaké zajeté standardy, jak to u vás každé Vánoce probíhá. A tak letos vaši příbuzní a kamarádi očekávají to samé. Jenže vám se třeba nechce nikam jezdit. Možná byste raději byli doma a odpočívali. Nebo cokoli jiného. Ale protože se od vás něco očekává, nutíte se do toho a máte z toho stres.
Toho druhého již pravděpodobně nezměníte. Můžete ale ovlivnit způsob, jakým zareagujete.
Psycholožka Zuzana Jochmannová doporučuje: „Zkuste zapřemýšlet, jaké napětí nebo konflikty by mohly v rodině vyvstat. Když například někdo začne jako každý rok mluvit o něčem, co nesnášíte, buďte připraveni a nenechte se tím zaskočit. Toho druhého již pravděpodobně nezměníte, ale co můžete ovlivnit je způsob, jakým zareagujete. Pokud se určité situace již teď obáváte, komunikujte s předstihem. Dejte druhé straně vědět, že si letos nepřejete mluvit o politice nebo pomlouvat sousedy.”
Když jste na Vánoce sami
Možná byste naopak dali všechny dary světa za to, abyste byli o svátcích s těmi, kteří vám třeba i pořádně lezli na nervy. Ale nejde to. Když vzpomínáme na události z minulosti, může to v nás vyvolat pocity, které jsou bolestivé a udržují nás „zaseklé“ v minulosti. Stejně tak neustálé přemýšlení o obavách z budoucnosti může vyvolat pocit, že nemáme nad svým životem kontrolu.
Jochmannová doporučuje: „Při zvládání pocitů bychom ve vánočním období měli co nejvíce zůstat v přítomnosti a věnovat pozornost tomu, co právě cítíme - aniž bychom to zaměňovali s tím, co jsme mohli zažít, nebo s tím, co očekáváme a čeho se obáváme někdy v budoucnu.”
Nějak to dopadne
Psychologové Soulmio se obecně shodnou na radě: „Neklaďte na sebe nároky, že Vánoce mají nebo nemají nějak vypadat.” Soustřeďte se na to, co můžete kontrolovat. Nemůžete mít absolutně pod kontrolou, jak se vaše dítě v nějaké situaci zachová, nemůžete kontrolovat, co vaši rodiče budou povídat u štědrovečerní večeře. Když si řeknete, že to nebudete řešit, protože to není ve vaší moci, automaticky tím snížíte množství stresu.
Tak šťastné a veselé!
Další inspirativní čtení na Soulmio blogu
Jak si o Vánocích skutečně odpočinout?
Jako by nestačilo, že je závěr roku náročný pracovně, ale už na nás z obchodů svítí vánoční dekorace, kolegové se ptají, jestli už kupujete dárky a babičky zjišťují, který ze svátků přijdete na oběd. Nechcete se nechat strhnout, ale i tak už se pomalu začínáte stresovat. Koukáte na rostoucí ceny potravin, přemýšlíte, kdy stihnete vánoční úklid a do toho se pracovní kolotoč točí na plné obrátky. Jak se s předvánočním stresem vypořádat a Vánoce si opravdu užít?
Pokud se na konferenci o svém tématu dozvíte nové věci, nejste TOP. Filip Dřímalka, autor Budoucnosti nepráce
Expert na digitální inovace, zakladatel řady digitálních projektů a autor bestselleru Budoucnost nepráce Filip Dřímalka se v talkshow Ups&Downs rozpovídal nejen o AI, ale i o duševním zdraví, motivaci a seberozvoji. Proč nemá dlouhodobé vize? Jak sám sebe motivuje? Přečtěte si postřehy z rozhovoru nebo si ho rovnou pusťte ze záznamu.
Jsem bojovník za pravdu a správné věci. Kateřina Kadlecová, CEO USSPA
V sérii Ups&Downs si Simona Zábržová tentokrát povídala s Kateřinou Kadlecovou, CEO českého lídra v oblasti výroby luxusních vířivek USSPA. O zodpovědnosti, sbírání zkušeností, roli rodiny, sebemotivaci i moderních technologiích.
Vyčerpání není normální: Zjistěte, jak jste na tom a kudy vede cesta ven
Dlouhodobá únava se vkradla do našich životů a zdá se, že být stále unavení je normální. Život plný povinností a tlak na výkon je všudypřítomný stejně jako s tím související úzkosti a pocity selhání. Navzdory tomu, kolik vyčerpaných lidí kolem sebe máte, vyčerpání není normální a je potřeba s tím něco dělat. Jana Neuwerthová Šmýdová v živém vysílání prozradila, jak si vyčerpání změřit a jak udělat první krok na cestě k uzdravení.
14 % zaměstnanců přemýšlí po smrti blízkého o výpovědi: Jiří Štěpánek, CEO pohřební služby Goodbye
Řešení úmrtí blízkého je jednou z nejtěžších životních situací. Nejde se na ni připravit. Nečekané administrativní překážky, uspěchané a pochmurné obřady a neempatické jednání tradičních pohřebních služeb jen zvyšují zmatek a stres v období truchlení. A to se v Goodbye rozhodli změnit.
Zvládejte stres jako astronauti: Lucie Ráčková o stresu v extrémních podmínkách
Jak se stres projevuje a jak ovlivňuje výkon, zdraví a pohodu? Jaké faktory jsou klíčové pro úspěšné zvládání stresu v náročných situacích? Lucie Ráčková na livestreamu vysvětlila podstatu stresu, představila strategie jeho zvládání a prozradila, jak u sebe můžete klíčové “antistresové” vlastnosti rozvíjet i vy.
Disciplína je nejzákladnější krok ke spokojenému životu i úspěchu. Honza Klusoň, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK
Co dělá Honza Klusoň, CEO Welcome to the Jungle CZ/SK pro své psychické a fyzické zdraví? Co ho naučily psychoterapie a tvrdé basketbalové tréninky? Proč se zajímá o longevity a jak se vyrovnává se strachem?
Toxické vztahy v práci: Proč se může hodit mít ve firmě psychopata?
Interakce na pracovišti, které negativně ovlivňují emocionální a psychickou pohodu zúčastněných označujeme za toxické. Často za nimi stojí konkrétní typy osobností. V uplynulém livestreamu je představil kouč a psychoterapeut Milan Pavlíček a prozradil také jak je poznat, jak s nimi vycházet a kdy se je hodí ve firmě mít.
Motivace na dálku: Klíčové strategie budování engagementu remote týmů
Doby osobních schůzek a klábosení v kuchyňce jsou pro velkou část zaměstnanců vzdálenou vzpomínkou. Osobní meetingy nahradil ZOOM a sdílení drbů se přeneslo do chatů. Náladu v týmu už nejde tak snadno číst a v mnoha remote a smíšených týmech klesá engagement. Jak v takovém prostředí budovat firemní kulturu a engagement? Jde to vůbec?
Kritika ani chvála nerozvíjí. Zpětná vazba ano. Kristýna Cetkovská radí, jak ji dávat a přijímat
Správně načasovaná a formulovaná zpětná vazba nám pomáhá se posouvat vpřed, rozvíjet se a zlepšovat nejen v pracovním životě. Firemní psycholožka Kristýna Cetkovská prozradila, jak umění zpětné vazby ovládnout a zařadit do pracovního i osobního života.
Šikana v práci: Jak ji poznat a efektivně se jí bránit?
Nevybíravé vtípky. Zdánlivě nevinné pošťuchování. “Zatoulané” pozvánky na důležité meetingy. I tak může vypadat šikana v práci. Jak šikanu rozpoznat, i když se tváří nevinně? A jak se jí efektivně postavit?
8 destruktivních myšlenkových vzorců a jak se jim postavit
Vytváříme si řadu automatických programů a myšlenkových vzorců. Některé jsou užitečné, jiné zase tak moc užitečné nejsou. Brání nám se projevit, vytváří strachy a podlamují sebedůvěru. Kde se berou, jak nám škodí a hlavně - jak je odhalit a konečně se jich zbavit?
Nebojme se nových věcí! S Vlaďkou Snášel Lukašíkovou nejen o vzdělávání
Jak se vzdělává jednatelka vzdělávací agentury? Jak využívá ve své práci AI? A kde má vzdělávání dospělých největší mezery? Přečtěte si to nejzajímavější z inspirativního rozhovoru s Vlaďkou Snášel Lukašíkovou.
Manipulátoři na pracovišti: Jak je odhalit a nepodlehnout
S manipulátory se můžete setkat kdekoliv. Jak poznáte, když s vámi někdo manipuluje? A jak se mu účinně bránit?
Své démony poráží smíchem. Lukáš Sedláček, CEO ELAI
Lukáš Sedláček, CEO ELAI o psychické pohodě, životní rovnováze, životní filozofii a lidském štěstí v rozhovoru ze série UPs&DOWNs.
Ženy se nemusí sebepřekonávat. Stačí, když zůstanou ženami. Senta Čermáková, CEO Czechitas
Ups&Downs | Rozhovory Simony Zábržové s CEOs, kteří ji inspirují. O duševní pohodě, životní filozofii a seberozvoji. Tentokrát se Sentou Čermákovou, CEO Czechitas.
8 kroků k sebepoznání: Jak se stát manažerem, kterého si váš tým zaslouží
Kdo chce řídit tým, musí umět řídit sám sebe. Jaký je rozdíl mezi sebepoznáním a sebeuvědoměním? A jak zlepšit své sebeuvědomění a stát se lepším leadrem?
Change management podle Jana Hanuše: Radikálně, ale s klidem
S krizovým managerem o změnách ve firmě - jak se na ně připravit, ustát je a správně komunikovat? A proč je permanentní změna nutná?
Jak umlčet vnitřního kritika: 7 strategií k překonání imposter syndromu
Imposter syndrom neboli syndrom podvodníka = myšlenkový vzorec, který ubližuje vašemu osobnímu i profesnímu životu. Jak se projevuje a jak se ho zbavit?
Co se řeší ve firmách: Jaké jsou aktuální trendy a jak na ně reagovat? Odpovídá firemní psycholožka Kristýna Cetkovská
Firemní psycholožka Kristýna Cetkovská popisuje, co není čtyřdenní pracovní týden, jestli je stále “in” work-life balance nebo kde mají firmy velké rezervy.
Cíl: Spokojenost zaměstnanců. Nástroj: Benefity
Nejeden výzkum už prokázal souvislost mezi spokojeností zaměstnanců a jejich produktivitou. Spokojení lidé zkrátka odvádějí lepší práci. A zaměstnanecké benefity jsou skvělý nástroj ke zvýšení (a udržení) jejich spokojenosti. Není ale benefit jako benefit. O jaké zaměstnanci skutečně stojí?
Když se něco pokazí, rád se v tom babrám. To nejzajímavější z rozhovoru s Cyrilem Klepkem, zakladatelem Cyrklu
Ups&Downs - rozhovory Simony Zábržové s CEOs, kteří ji inspirují. O duševní pohodě, životní filozofii a seberozvoji. Tentokrát s Cyrilem Klepkem, zakladatelem inovativního startupu Cyrkl.
Změnit Česko? Každý musíme začít u sebe. Eva Pavlíková, ředitelka Česko Digital
Vzala si z práce tři měsíce volna, aby si ujasnila, v čem je své organizaci největším přínosem. Jak její sabbatical dopadl?
Mít vše hotovo. Jde to vůbec?
Lepíky na monitoru. Asana, MS To Do, vlaječky v inboxu. Přečtěte si tipy psycholožky a koučky Kristýny Cetkovské, jak naložit s nekonečnými to do listy.
Pokud si neumíš užít hrnek kafe, neužiješ si ani jachtu. Jak vidí život Honza Mayer z Heureka CZ&SK
„Co nemůžu ovlivnit, tím se nestresuju," říká Honza Mayer, Managing Director Heureka CZ&SK.
Den duševního zdraví slavíme dárkem pro HRdiny
K Dni duševního zdraví jsme speciálně pro „lidi z HR" připravili e-book s návody, tipy a strategiemi pro chvíle, kdy je toho na vás zkrátka moc.
O vyhoření s psychologem Radkem Ptáčkem a Simonou Zábržovou
„Únava je top signál, že se nám něco děje a měli bychom zpozornět. Ale jak je teď unavený každý, máme tendenci ji my, příp. i lékaři, bagatelizovat," upozorňuje psycholog Radek Ptáček proč někdy dochází k vyhoření.
Skládám si z lidí mozaiku inspirace. Myšlenky z talk-show s Ondřejem Krátkým
„Rád lidi vidím jako barevnou mozaiku inspirace, ne jako černobílé charaktery - buď naprosto inspirativní, nebo úplně marné," komentuje Ondřej Krátký, CEO Liftago svůj náhled na osobní rozvoj a inspiraci.
Klid. Není důvod k panice. TOP myšlenky z talk-show s Janem Hanušem
„Nebuď k*k*t." „Vítězí lepší nápad." A další klíčové postřehy, které zazněly v rozhovu Jana Hanuše, CEO Woltair a Simony Zábržové, CEO Soulmio.
Jak si skutečně užít dovolenou a vypnout
Máte pocit, že je dovolená ztráta času a že víkendy jsou dostačující pro načerpání nové energie a sil po pracovním týdnu? Ne tak docela. Vzít si dovolenou, na které skutečně vypnete je pro vaše duševní zdraví stejně důležité, jako možnost se realizovat skrze práci.